събота, 31 декември 2011 г.

Шампоани

Прополисовият шампоан се препоръчва за всякакъв тип коса и за ежедневна употреба. Искрено Ви го препоръчваме, защото сме се убедили в добрия ефект от употребата му. Причина за доброто действие е съставът на продукта. Той съдържа висококачествен прополис. В него няма оцветители, ароматизатори, консерванти. Прополисът, като естествена бактерицидна растителна субстанция, заздравява косата, като запълва пукнатините на космите и по този начин ги заздравява. Подсилващият ефект е допълнително усилен чрез антимикробните и противогъбчните въздействия на продукта.
Искрено Ви препоръчваме този продукт и го предлагаме на Вашето внимание единствено и само защото сме се убедили в неговия категоричен ефект при пърхот, лишеи на окосмената част на главата с различна генеза, чуплива и слаба коса, алопеция с локална генеза и др. Мек и недразнещ може да се използва при деца след 3 годишна възраст.
Катраненият шампоан се произвежда по оригинална формула, която спомага за намаляването на мастната секреция на кожата и като следствие премахва пърхота. Механизмът на въздействие е различен от този на прополисовия шампоан, поради което редуването на шампоаните от серията SN е силно препоръчително, за да бъде постигнат максимално силен положителен ефект.
Хининов шампоан подходящ за всеки тип коса. Хининът подхранва и стимулира растежа на косъма, придава блясък и здравина

петък, 30 декември 2011 г.

Пчелен прашец

Това е така нареченият “полен” или още “пчелен цветен прашец”, но както и да го наречете, трябва да знаете, че той е единственият естествен поливитамин. Пчелите събират цветния прашец от тичинките на цъфтящите растения. Прашецътпредставлява мъжките полови клетки на тези растения. Във всяко поленово или прашецово зърно се намират всички необходими за организма хранителни вещества: белтъчини, въглехидрати, липиди, витамини, микроелементи, ензими, хормони и др. Това е основното му предимство пред всички останали хранителни продукти. Ако трябва обаче да разгледаме детайлно неговия химичен състав, то бихме описали следното:
витамини и минерали/количество в мг./100гр.С (аскорбинова киселина)/1,4 – 205,25
В1 (тиамин)/0,4 – 1,5
В2 (рибофлавин)/0,54 – 1,9
В6 (пиридоксин)/0,5 – 0,9
В5 (никотинова киселина)/4,8 – 21,0
Фолиева киселина/0,1 – 0,68
Н (биотин)/0,52 – 0,69
Пантотенова киселина/0,32 – 5,0
Е (токоферол)/0,3 – 170
Фосфор/50 – 610
Калий/130 – 1140
Натрий/28 – 44
Магнезий/60 – 380
Мед/0,6 – 1,57
Желязо/0,2 – 4,2
състав в %Вода (изсушен) - 7-11
Суров протеин - 20-21
Пепел - 3
Въглехидрати:
Редуциращи захари - 26-36
Нередуциращи захари - 1-3
рН - 4-5
Прашецът съдържа всички незаменими за човека аминокиселини, както и следните въглехидрати – глюкоза, фруктоза, захароза, рибоза и т.н. Огромно е съдържанието на минерални вещества – калций, магнезий, мед, манган, желязо, фосфор, хлор и т.н. Богатството му на витамини също е трудно изброимо. Съдържа провитамин А, В1, В2, В5, В6, Р, Н, Е, фолиева киселина, пантотенова киселина. Количеството на каротина в прашеца на жълтата акация и лилията, например, превъзхожда 20 пъти количеството му в морковите, които се сочат като основен източник на витамин А. В прашеца са открити над 50 ензима, които служат като биокатализатори в множество от процесите в човешкия организъма. В състава на цветния прашец влизат още и вещества с хормоноподобно действие на мъжки и женски полови хормони.
Най-големият враг на цветния прашец е влагата. Затова той трябва да бъде добре изсушен и почистен от механични примеси, след което се съхранява в плътно затворени съдове, на тъмно и студено /в хладилник/.
Показания и начин на употреба
Можете да го срещнете още под наименованието “полен” или “цветен прашец”. Това е изключително полезен природен продукт. Цветният прашец представлява мъжките полови клетки на растенията. Във всяко поленово или прашецово зърно се намират в оптимални пропорции всички необходими за развитието на организма хранителни вещества: белтъчини, въглехидрати, липиди, витамини, микроелементи, ензими, хормони и др. Това е основното му предимство пред всички останали хранителни продукти.
· Анемия – пчелните продукти мед, цветен прашец и пчелно млечице, прибавени към хранителния режим, безусловно оказват изразен и бърз лечебен ефект. Препоръчваме да се комбинира 1 кг.- пчелен мед, 200 гр. цветен прашец и 10 гр. млечице. Взема се по 1 супена лъжица 3 пъти на ден. Лечението продължава 1-2 месеца.
· Аденома на простатата – прилага се с профилактична и лечебна цел. Смесете прашец с мед в съотношение 1:1 и взимайте по 1 чаена лъжичка 3-4 пъти дневно. Сместа трябва предварително да се разтвори в 100 мл. минерална вода. След едноседмичен прием дозата може да се увеличи до 1/2 супена лъжица 3 пъти дневно.
Мъжете след 40-45 годишна възраст трябва да употребяват цветния прашец в дози 1 чаена лъжичка 2-3 пъти дневно, на едномесечни курсове 2-3 пъти годишно, за да предотвратят заболяванията на простатната жлеза.
· При пролетна умора и за укрепване на имунитета през есенно – зимния сезон – профилактичната доза на цветния прашец за общо подсилване на имунната система е 1 чаена лъжичка на ден. Курсът на лечение е 1-2 месеца.
· При очни заболявания – за подобряване остротата на зрението вземайте по 1/2 - 1 чаена лъжичка цветен прашец, 3 пъти дневно, в продължение на 1 месец.
Начин на употреба
Прашецът се разбърква в чашка кисело мляко. Подслажда се с мед. Оставя се да престои в хладилника една вечер/един ден. Приема се половин час преди храна. Преди приемането се разбърква. Не се препоръчва разтваряне във вода, както и смилане с кафемелачка, начукване.
За пчелните продукти и заболяванията при които се използват, можете да прочетете в http://abiconic.dir.bg/bees/Apiterpij/bolesti.htm.
По-подробна информация за прашеца, как се събира, как изглежда можете да намерите на адрес http://abiconic.dir.bg/pollen

Пчелно млечице (royal jelly)

Значението на пчелното млечице за човека получава все повече научни потвърждения през последните години. Доказано е активното влияние на пчелното млечице върху обмяната на веществата, регулацията на централната нервна система и тъканното дишане. Повишава работоспособността, намалява отпадналостта и умората, увеличава масата на тялото, ускорява растежа, подобрява апетита и съня. Пчелното млечице стимулира действието на двата отдела на вегетативната нервна система – симпатиков и парасимпатиков в резултат на което нормализира кръвното налягане. При страдащите от високо кръвно налягане го понижава и обратно. Увеличава еритроцитите, ретикулоцитите и хемоглобина в кръвта. Способства за изработване на надбъбречния хормон адреналин. При системно приемане на пчелно млечице се наблюдава регулиране на обмяната на веществата, съкратителната способност на сърдечния мускул, разширяване на коронарните съдове и гладката мускулатура на бронхите. Регулира усвояването на глюкозата в организма и мастната обмяна. Оказва влияние върху ендокринната система, половата фригидност, лактацията и дълголетието. Влияе благоприятно при диабет II тип.
Показания и начин на приложение
Пчелното млечице се синтезира от пчелите кърмачки, от специални жлези. С него те изхранват пилото си през първите 3 дни от неговото развитие, а ларвите на бъдещите пчелни майки (царици) - през целия период на развитието им. Именно този начин на хранене довежда до развитието на половата система на майката, и респективно недоразвитието й при пчелите работнички, които също са от женски пол. Не случайно можете да го срещнете под наименованието “Желе роял”, което ще рече царска храна. Прясното пчелно млечице е гъсто, пастообразно, непрозрачно вещество с кремавобял цвят. Има специфична миризма и кисело-сладък привкус. То представлява високохранително и лесноусвоимо от организма вещество, съдържащо необходимите за нормалното развитие елементи. То възбужда апетита, повишава обмяната на веществата, създава бодрост, настроение и прилив на сили, повишава съпротивляемостта към болестите, стимулира кръвообразуването и забавя процесите на стареене.
· При анорексия и злояди малки деца – в естественият му вид се взема 100 - 200 мг. пчелно млечице, под езика, преди хранене, 2-3 пъти дневно. Добре влияе върху изгубения апетит и укрепва организма всестранно.
· При атеросклероза – може да се взема пчелно млечице в естествен вид по 100 – 200 мг. сутрин и обед, преди хранене, под езика. Лечението продължава 20 дни, почива се 1 месец и отново се повтаря.
· При грип – ежедневно намазване на носната лигавица с естествено пчелно млечице. То има силно изявени анти­бакте­риални и противовирусни свойства. Създава своеобразна преграда за болестотворните микроорганизми.
· При сърдечна невроза – пчелният мед и млечицето са незаменими природни терапевтични средства за нормализиране и възстановяване на сърдечната дейност. Назначават се от 1 до 2 месеца нектарен мед, по 80 – 100 гр. дневно на 4 приема; и по 100 – 200 мг. пчелно млечице, натурално, под езика, преди храна.
Начин на прием
Възможно е млечицето да се приема по два начина. Директно от епруветката с млечицето с помощта на по-тънкия край на бъркалка за кафе или клечка за зъби. Потапят се на около 1 см. След това се поставят под езика. Друг удобен начин е съдържанието на епруветката с млечицето /11.5 гр/ да се добави към 1 кг. мед. Последният може да се затопли на водна баня предварително, за да може да се разбърка сместа по-лесно. Приема се по 1 ч.л 2 - 3 пъти дневно. Съхранява се в хладилник или при стайна температура.
За пчелните продукти и заболяванията при които се използват, можете да прочетете в http://abiconic.dir.bg/bees/Apiterpija/bolesti.htm
Повече за пчелното млечице можете да прочетете в http://abiconic.dir.bg/bees/p4elno_mle4ize.htm

Прополис (пчелен клей)

В превод от гръцки прополис означава про – пред, полис – град, т.е. "защита на града". В живота на пчелното семейство той служи като строително-дезинфенционно вещество, с което пчелите запълват пукнатините, фиксират питите, дезинфекцират и полират килийките и намаляват входа на кошера. Засега се приема теорията на Раша, според която пчелите събират прополиса от смолистите отделяния на пъпките и кората на дървесните растения. В състава на прополиса влизат в проценти: смоли и клеести вещества (в т.ч. флавоноиди) - 48 – 79; етерични масла - 5 – 14; восъци (от пчелен и растителен произход) - 12 – 30; дъбилни вещества - 5 – 10; цветен прашец - 5 – 15; механични примеси - 5.
Освен това в състава на прополиса влизат и множество минерални вещества – алуминий, барий, желязо, калций, фосфор, мед и др.; аминокиселини – аспаргинова, аргинин, аланин, валин, гликокол, глутаминова и др.; витамини – А, В1, В2, В3, В6, С, Е; захари – в минимални количества.
Този богат състав определя следните свойства на пчелния клей – антибактериално, антимикотично, антивирусно, антипротозойно, лъчезащитно, противо­раково, противо­туморно, антиоксидантно, детоксично и анестетично. Най-често пропо­лисът се прилага успешно при лечението на кожни заболявания – мазоли, невродермити, микотични заболявания, микробни екземи, открити, гнойни и възпалителни рани; заболявания на храносмилателната система - язви, гастрити и колити, афти, стоматити; гинекологични заболявания; пулпити, парадонтози, гингивити и зъбобол; остри и хронични дихателни заболявания; заболявания на периферната нервна система – ишиас, радикулит, плексит, невралгия, неврит; ставни заболявания.
Показания и начин на приложение
Прополисът е смолисто вещество с растителен произход с блестящ, тъмно жълт до кафяво-белезникав цвят. Изваденият от кошера прополис е мек и лепкав, но при стайна температура се втвърдява. При охлаждане под 15ºС става крехък и се рони, лесно се стрива и се превръща в прахообразна маса. Това му свойство се използва при приготвянето на спиртен разтвор. Има сложен химичен състав определящ антибактериалните, антимикотичните, антивирусните, антипротозойните, лъчезащитните, противораковите и анестетичните му свойства.
· При гастрит – 30 процентов спиртен екстракт от прополис се приема 3 пъти дневно по 20-30 капки разтворени в хладка вода, половин час преди хранене. Лечението продължава 4 седмици.
· При стомашна язва – 30 процентов спиртен разтвор на прополис се приема 3 пъти дневно преди хранене, по 20 до 40 капки, в 1 чаша прясно мляко или вода. Продължителност на процедурата 20-30 дни. При необходимост може да се повтори веднага или след 2-3 месеца.
· При афти, подуване на венците – 30 процентов спиртен екстракт от прополис се нанася с тампон от памук върху огнището. В продължение на два часа след това не трябва да се храните. Ефектът е почти мигновен и смайващ. При необходимост, може и повторно намазване.
· При зъбобол – накиснете памуче в 30 порцентов спиртен разтвор на прополис и го поставете в кухината на болния зъб. Скоро болката ще утихне. Потърсете помощта на стоматолог!
· При възпаление на венците, възпаление на лигавицата на устната кухина или начална фаза на парадонтози и кандидози, на болните места трябва да се капват с капкомер няколко капки прополисов разтвор. Подсушава се, когато на мястото се образува тънка проплисова кожичка. Продължителност на лечението – 12 всекидневни процедури. Венците може да се обработват с напоени памучни тампончета.
· При леко кръвотечение бързо кръвоспиращо действие оказва памуче напоено със спиртен разтвор на прополис. Поставено върху наранетото място, след 2-3 минути кръвотечението спира, а върху раничката се образува прополисова коричка. Болките спират бързо, а с това настъпва и регенерация на засегнатите тъкани.
· При изгаряния, херпеси, хемороиди, инфилтрати с отличен ефект е прополисовият унгвент.
· Пърхот – отлично се повлиява от прополисов шампоан

За пчелните продукти и заболяванията при които се използват, можете да прочетете в http://abiconic.dir.bg/bees/Apiterpij/bolesti.htm.
Повече за прополиса можете да прочетете на адрес http://abiconic.dir.bg/propolis

Съхранение на меда

Както всички пчелни продукти така и меда е жив продукт, търпи промени в качеството и съдържанието си, в зависимост от условията при които се съхранява.
Първият фактор, който оказва най-голямо влияние върху качествата на меда е температурата. За по-продължително, оптимално съхранение на меда се препоръчва постоянна температура от 10 – 15°С. При тези условия се запазва активността на ензимите и летливите вещества и се забавя процесът на кристализация. Кристализацията е задължителен, естествен процес за всички видове пчелен мед. Според сорта на меда тя може да настъпи по-рано /слънчогледов/ или по-късно /акациев – до 2 години/, да бъде с по-едър или по-ситен кристал, до маслообразна, но винаги е равномерна. Разделянето на течна и кристализирала фракции в буркан с натурален пчелен мед е недопустимо. Пресният мед е винаги течен. Това е и предпочитаното му състояние за консумация от клиентите, поради което производителите прибягват до втечнвяването му. Това е една допълнителна обработка, която при неправилни условия води до необратими повреди в качеството на меда. При всяко загряване на меда над 50-60 градуса се повишава неговото ХМФ (хидроксиметилфурфурол), който е канцерогенен. За правилното втнечняване на меда трябва да се спазва условието да не се надвишава температурата от 37-42°С. Това се постига чрез загряване на водна баня за няколко часа. Недопустимо и вредно е втечняването на мед в микровълнови печки.
Вторият фактор влияещ на меда е влагата. Водното съдържание на меда не бива да надвишава 17-18%. В противен случай настъпват процеси на ферментация. Това се случва най-често при незрелия мед (изваден преди да бъде напълно обработен от пчелите). При съхранение влагата в помещението не трябва да бъде повече от 80%.
Медът е много хигроскопичен - освен влага поема и всякакви миризми. Това променя вкусовите му качества. Затова се държи в плътно затворени съдове.
За да бъде ефективен, пчелният мед трябва да се приема ежедневно, в доза 1 – 2 гр./кг, разпределен в 2 – 3 приема.

Манов мед

Получава се от маната /сладък сок/ отделена от растенията или от някои специални насекоми. Отличава се от нектарния мед с по-тъмния си цвят и изключително високото съдържание на минерални вещества. Предпочитан е заради това си качество – незаменим източник на минерали в лесно усвоима форма.
www.abiconic.dir.bg/bees/manov_med.htm

Нектарен мед

Получава се от нектара на цветните растения. Той е високо енергиен и витаминен продукт. Само в 100 гр. от него се съдържат 1272 J /303,9 cal/ енергия, при ежедневна нужда на организма от 10800 J /2580 cal/. Медът съдържа 181 различни съставки, необходими за нормалното развитие и функциониране на организма, от които повече от 16 ензима, 11 витамина, органични киселини, биостимулатори, хормони, минерални вещества, антибиотици и др. Състав в проценти: Вода - 16,98; Инвертна захар - 73,42; Захароза - 2,38; Азотни вещества - 0,55; Пепелно съдържание -0,26; Киселини - 0,12.
Всички вещества влизащи в състава на меда са елементи на съвременната фармакология. Той се характеризира като комплекс от лечебно-профилактични вещества с разнообразен характер и това определя многостранното му хранително, профилактично и лечебно приложение. Носители на терапевтичния ефект са от една страна отделните му съставки – захари, микроелементи, витамини, ензими, флавони, флавоноиди, органични киселини, ароматни съединения, растителни антибиотици и др., а от друга - тяхното комплексно лечебно действие върху организма ни като цяло. Фармакологичните действия на меда са: 1. Повишава имунно-биологичните защитни сили на организма; 2. Антибактериално, Антипротозойно и антимикотично; 3. Противовъзпалително; 4. Антиалергично; 5. Кръвообразуващо; 6. Отхрачващо; 7. Възстановяващо повредените клетки и тъкани; 8. Стимулиращо сърцето; 9. Болкоуспокояващо; 10. Стимулиращо нервната система; 11. Тонизиращо; 12. Слабително; 13. Противоотровно; 14. Подпомагащо репродуктивните функции.
 
www.abiconic.dir.bg/bees/nektaren_med.htm

Натурален пчелен мед - определение

Това са сладките сокове в природата събрани от пчелите, внесени в кошера и преработени от тях в мед. Той бива два вида: нектарен и манов.

Защо медовит?

Защото това е най-добрата комбинация от пчелни продукти, съчетаващ в себе си полезното действие на пчелния мед, пчелния прашец и пчелното млечице. Това е продукт, наша собствена марка, поставен напълно основателно в графата на т.нар. "медени специалитети". В оптимално съотношение са смесени пчелен мед, пчелен прашец и пчелно млечице.
Продуктът е доказал себе си през годините. Медът стабилизира и консервира пчелното млечице и пчелния прашец, като позволява съхраненито им да става при стайна температура. С характерен приятен меден вкус продуктът е особено подходяща форма за прилагане на пчелно млечице при деца, където директното даване на млечице под езика може да предизвика негативистична реакция. Влиянието му е положително върху апетита и растежа на децата, за подобряване на работата на имунната система, за подобряване на обмяната на веществата на всички органи и системи, подобрява хормоналния баланс, съня. При възрастни възстановява нервната система и намалява чувството на умора, астения, неврозност и психическо напрежение в следствие на подобрената трофика на нервната система. Пчелното млечице има доказан антиаритмичен ефект върху сърцето, както и антидиабетогенен ефект.
Пчелното млечице оказва положителен ефект при бременни за предпазване на плода от развитие на уродства на нервната система.
Ефектът на продукта е оптимален, ако по време на приемането му не се употребява алкохол.

Да помогнем на пчелите, за да бъдем здрави, силни и красиви, със съхранен вид и дух! Да обединим усилия за съхраняване живота на земята!

Известно ли ви е, че от 2006 година насам, годишните загуби от липса на качествено опрашване на растенията по света възлизат на 3 трилиона долара?
При това много от големите производители на пчелни продукти в света не публикуват данни за загубите си, причинени от високата смъртност на пчелите през последните години. Вижте колко трагично е положението в Китай тук http://e-vestnik.bg/4253. Там вече съществува професията хора-пчели, които с огромно усилие се мъчат да компенсират огромните загуби на пчелни семейства. Какви са причините за гибелта на пчелите – все още не е известно. Още по-малко е известно как може този процес да бъде преустановен. Факт са само огромните загуби на хранителната индустрия от липсата на адекватно опрашване. Факт е, че 87 от 115 най-важни растителни култури на планетата се нуждаят от пчели, за да плододават. Започва ли да Ви става ясно къде са корените на световната икономическа криза? В този смисъл употребата на пчелни продукти ще подпомогне пряко и косвено Вашето здравословно състояние. Косвено, защото по този начин, купувайки пчелни продукти, Вие инвестирате средства в един изключително важен за живота на планетата сектор, какъвто е пчеларството. Защото Вашите пари ще бъдат реинвестирани в средства за развитие и укрепване на пчеларството. Получава се нещо като съвместно предприятие, в което всеки участва според възможностите си. От една страна сме ние – пчеларите, които развиваме отрасъла пчеларство, а от друга страна сте Вие – които с вашите покупки обезпечавате средства за производство на пчелни продукти и грижи за пчелните семейства, като насреща получавате изключително ценни за здравето и живота пчелни продукти. Те от своя страна, при редовната им употреба пряко повлияват Вашето здравословно състояние в много направления, които са обект на множество апитерапевтични изследвания през последните години.
Още в древните времена пчелният мед е бил високо ценен и използван като източник на сили, здраве. През хилядолетията пчелният мед е основен подсладител и консервант на храните. Няма друг естествен хранителен продукт с такова високо витаминно и енергийно съдържание, който така добре и без вреда да се усвоява от човешкия организъм. Чрез постоянната употреба на пчелните продукти можете да предотвратите развитието на заболявания като остеопороза, атеросклероза, импотентност, невротични състояния, понижена имунна защита на организма. Вече има научни доказателства за това, че употребата на мед не води до затлъстяване, че диабетиците от II тип могат да употребяват до 50 гр. мед дневно, че с мед успешно се лекуват рани, а с прополис язвена болест, с пчелно млечице вълчанка, диабет втори тип и др. Пчелите са единствените същества, които не създават нищо вредно през целия си живот. Продуктите от тяхната неспирна работа са безкрайно полезни за хората, без странични ефекти и чисти, независимо от замърсеността на околната среда.

Обща характеристика

Кристализация: Кристализацията е естествен процес. Колкото е по-богат по състав медът, толкова по-бързо настъпва. При нужда от втечняване може да се загрее внимателно на водна баня до 42 градуса. При тази температура медът се втечнява след няколко часа.
Състав на меда: Полифлорен, което означава многоцветен, букет. Нектарен. В него има нектар от горска и полска растителност, което придава богата вкусова палитра, аромат и лечебни свойства на продукта. За състава на меда можем да съдим обективно по поленовия анализ. В меда има около 5% полен от липа, акация, кайсии, ябълки, сливи, кестени, полски и горски цветя и билки, тикви, слънчогледи, люцерни, кантарион, лавандула и др. Богатството на състава обуславя и широкия спектър на лечебно въздействие на продукта. От въглехидратите преобладава естествената плодова захар /гроздова захар, фруктоза/. Кристална захар в меда не е добавяна.
Дозировка: Дневната доза на пчелен мед е 1 – 2 гр./кг. телесно тегло, разпределен в 3 – 4 приема, за да не се претоварва задстомашната жлеза. Препоръчва се разтваряне на меда в топъл чай, мляко, сокове с температура до 45 градуса.
Продължителност на използване: Неограничена.
Съхраняване: На сухо, сенчесто място при температури не по-високи от 16-24 градуса.
Показания за приложение: Профилактично за укрепване на физическото, нервно-психическото състояние на деца и възрастни, подобряване на психо-емоционалния статус, съня, имунитета. Препоръчва се като основен подсладител. Кристалната захар по възможност да се изключи от менюто. Тя натоварва много задстомашната жлеза и с годините води до заболяване от захарен диабет. През зимния период е с изразен противогрипен ефект. Лечебно – при простудни заболявания, при големи физически и психически натоварвания. При нарушения на съня. При нервно напрежение. Състояния преди и след операция и възстановяване от различни заболявания.
При диабет II тип /старчески диабет, диабет който не се лекува с инсулин/ може и се препоръчва приемането на 50 гр. /3 чаени лъжички/, разтворен в сок, чай, мляко.
Противопоказания: Да не се дава на деца преди навършване на 1 годишна възраст. Захарен диабет, който се лекува с инсулин.

Производители: Балчо Маринов Балчев – над 40 години опит. Лиляна Демирова Балчева – биолог, Цветелина Антонова Щерева – Балчева - магистър по пчеларство, д-р Мирослав Балчев Балчев - детски болести, неврохирургия, апитерапия, регистриран производител, Бойко Мирославов Балчев.
За контакти: 0888/32 31 34; 0888/456 121, 032/624753, abiconic@dir.bg, abiconic@abv.bg, boikobalchev@yahoo.com
Подробна информация за меда: http://abiconic.dir.bg/, http://www.med-bg.com/, http://bees.dir.bg/.

Технология

Технология на придобиване: Центрофугиране на зрял мед при 60-100% запечатани пчелни килийки на питите.
Технология на отглеждане на пчелните семейства: Зимно време в семействата се оставят големи количества хранителни запаси под формата на мед. При необходимост от хранене в хранилките на семействата се налива пчелен мед. Кристална захар не се дава в беридбения период, за да не попада в стоковия мед. Отглеждат се силни семейства. Не се провежда лечение с антибиотици, сулфонамиди, химиотерапевтици.
Технология на разфасоване: Медът се разфасова без да се преработва непосредствено след центрофугирането в нови буркани с различна вместимост. Бурканите се затварят с нови винтови капачки. Поради това кристализацията, която настъпва, е равномерна. Нивото на влага в него е много ниско, което води до образуване на безводни кристали мед, които са най-много пристенно на буркана и изглеждат като бели повлекла. Медът не се затопля с цел разфасоване.

Кои сме ние?

Нашият мед е известен сред клиентите ни като “Добруджански мед”. Но би могъл да бъде наричан още “Лудогорски мед”, “Царски мед”, мед “Искам още”, “Натурален мед”. “Добруджански мед” или “Лудогорски мед” е, защото пчелинът ни е на границата между двете области. “Искам още” е, защото всяко второ дете отговаря така на въпроса “Да ти дам ли да си хапнеш още мед?”. Натурален е, защото не е затоплян, не е обработван, няма добавяна кристална захар, не съдържа антибиотици, т.е. медът ни е максимално близък до природата.
Място на придобиване на продукта: Пчелинът се намира на около 1 км от голяма гора – резерват, близо до гр. Тервел /между Добрич, Силистра и Шумен/. Местността е хълмиста. Няма промишлени предприятия в района. Географски мястото, където е разположен пчелинът, е на границата между Добруджанското и Лудогорското плато.